Akademia Morska - Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich w Szczecinie

Wały Chrobrego 1-2, Szczecin, 70-500
Akademia Morska - Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich w Szczecinie Akademia Morska - Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich w Szczecinie is one of the popular Education located in Wały Chrobrego 1-2 ,Szczecin listed under Education in Szczecin ,

Contact Details & Working Hours

More about Akademia Morska - Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich w Szczecinie

Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich
Studium jest jednostką pozawydziałową Akademii Morskiej w Szczecinie. Zajmuje się głównie organizacją i prowadzeniem szkoleń dla oficerów floty handlowej i rybackiej, ale nie tylko. Spektrum kursów jest bardzo szerokie: od krótkich, monotematycznych, aż do kursów kwalifikacyjnych na najwyższe dyplomy morskie

Propozycję szkoleń oferowaną przez SDKO można podzielić na trzy główne grupy:

kursy kwalifikacyjne, przygotowujące do egzaminów na poziomie operacyjnym i zarządzania w dziale pokładowym i maszynowym (od dy-plomów oficerów wachtowych do dyplomu kapitana lub starszego oficera mechanika wachtowego);
specjalistyczne, np. radiowe (GMDSS, UKF i pochodne), obsługi urządzeń radarowych (np. ARPA), przewozu ładunków niebezpiecznych HAZMAT itd.;
inne kursy zawodowe, związane z aktualizacją wiedzy na temat nowych przepisów, technologii, urządzeń itp.(np. obsługa map elektronicznych ECDIS, nowe elementy diagnostyki wolnoobrotowego silnika spalino-wego, nowoczesne metody spawania) itd.
Na życzenie klienta SDKO może przygotować, zorganizować i przeprowadzić dowolny rodzaj szkoleń w dowolnym miejscu Europy, zapewniając współpracę kadr o najwyższych kwalifikacjach, tak z Polski jak i zagranicy.

Wszystkie nowoczesne systemy obsługiwania i zarządzania wymagają wysoko wykwalifikowanych kadr, inaczej mimo nowoczesności nadal będą mało sprawne. Globalizacja gospodarki i szalony wzrost konkurencji na światowych rynkach pozwala na funkcjonowanie tylko najlepszym. Podstawą kwalifikacji, oprócz doświadczenia zawodowego, jest rzetelna wiedza i umiejętności, a te można zdobyć tylko w najlepszych ośrodkach przygotowanych do takiej działalności. Jednym z nich jest SDKO.

Historia SDKO jest tak długa, jak historia wyższego szkolnictwa morskiego w Szczecinie. Studium powstało w 1969 roku powołane decyzją ówczesnego Ministra Żeglugi. Intencją utworzenia ośrodka szkoleniowego o profilu morskim była możliwość szybkiego przygotowania kadr morskich. Dynamika postępu technicznego wzrasta z dekady na dekadę. Postęp w technologii budowy statków, ich eksploatacji, sieci transportowych, systemów zarządzających tymi sieciami itd., narzuca specjalne wymagania wobec ludzi obsługujących te systemy.
W systemie edukacyjnym kadr morskich w Polsce, studium daje możliwość uzyskania dyplomu bez konieczności studiowania w Akademii Morskiej.

Przesłanką do stworzenia tego typu ośrodków był przede wszystkim szybki postęp w dziedzinie wyposażenia statku, tak w siłowni jak i na pokładzie statku. Tym samym kwalifikacje obsługi statku powinny podnosić się równolegle. Obsługa statku przez załogi, posiadające odpowiednie umiejętności, decyduje o bezpieczeństwie żeglugi na morzu. Jest faktem, że ponad dziewięćdziesiąt procent wypadków morskich spowodowane jest z winy człowieka. Bezpieczeństwo żeglugi przekłada się na konkretną liczbę istnień ludzkich i uratowane zasoby środowiska, nie tylko morskiego. Także mniej wypadków i awarii w trak-cie eksploatacji statku daje wymierne korzyści armatorom.

Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie rozpoczęło działalność od roku akademickiego 1969/70.

Zadaniem SDKO było organizowanie i prowadzenie kursów w zakresie specjalności wyższych szkół morskich. Jednocześnie określono dwa cele działalności: podnoszenie kwalifikacji zawodowych oficerów floty handlowej i rybackiej oraz aktualizację wiedzy zawodowej. Od 1969 roku do dziś w SDKO przeszkolono około 30 000 osób, prawie 7 000 na kursach kwalifikacyjnych, ponad 22 000 na specjalistycznych. O najwyższe dyplomy morskie kapitana żeglugi wielkiej starało się ponad 2 000 kursantów i starszego mechanika okrętowego ponad 1 800.

Od chwili powołania SDKO otwarte jest dla szkolenia słuchaczy z zagranicy. W proporcjach może nie jest to duża liczba, ale kursy kończą Czesi, Słowacy, Ukraińcy, Rosjanie. Ambicją pracowników studium jest rozszerzenie współpracy z armatorami zagranicznymi i mamy nadzieję uzyskać lepsze efekty w niedługim czasie.

Map of Akademia Morska - Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich w Szczecinie