Discgolf Myslivna Cheb

sídliště Skalka, Cheb, 35002 ,Czech Republic
Discgolf Myslivna Cheb Discgolf Myslivna Cheb is one of the popular Stadium, Arena & Sports Venue located in sídliště Skalka ,Cheb listed under Sports & Recreation in Cheb , Sports venue in Cheb ,

Contact Details & Working Hours

More about Discgolf Myslivna Cheb

Discgolf je v zásadě házení létajícím talířem. Ovšem na rozdíl od běžné situace, kdy si na louce mezi sebou hází dva nebo více lidí, discgolf je házení na předem určený cíl. A už jsme blízko golfu: discgolf z něj převzal formát hry. Stejně jako se v golfu hraje na jamky, hází se i v discgolfu na jamky-koše. Bývá jich devět nebo osmnáct, mají své ferveje-dráhy, je tu odpaliště-výhoziště, používá se také „driver“ nebo „putter“ atd.

Jamka-cíl má podobu koše s železnými řetízky, který je ve výšce asi metr a půl. O visící řetízky se letící talíř po zásahu zastaví a spadne dovnitř, do koše. Vzdálenosti mezi výhozišti a jamkami jsou různé, obvykle to je mezi 50-120 metry. Jsou ale i jamky delší, třeba 250 metrů. Jamky mají různé pary a na rozdíl od golfu, kde jsou jen jamky par 3,4 a 5, v discgolfu mohou být i jamky s parem 7.

Co v discgolfu znamená slovo driver a putter? V golfu tak označujeme hole, u discgolfu jde o odlišná pojmenování pro různé talíře, které jsou určeny pro jiné trajektorie a délky letu. Talíř je přitom možné v průběhu jedné jamky měnit. Talíř-driver, se kterým se provádí první hod, létá nejdál – ale nedrží ideálně směr, podobně jako v golfu máte od driveru největší stranové rozpětí. Naopak malý talíř-putter-dohazovák na finální hod letí krátce, ale přesně. Talíř v discgolfu je tedy jakousi kombinací golfového míčku i hole.

Discgolfové hřiště je podobné tomu golfovému, je to také přírodní park, kde obvykle roste nízká tráva a stromy, bývá tu i voda. Ovšem discgolfové hřiště je tím zajímavější, čím více je tu překážek; v golfu jich zase nesmí být příliš mnoho. Discgolfové hřiště také nepotřebuje tak velký prostor, dráhy mohou být podstatně užší. V zásadě lze hřiště zřídit v každém větším parku: vytyčí se výhoziště a postaví koše-jamky. Odpaliště jsou dva kolíky zapíchnuté v zemi, koš je sice nutno předem vyrobit, ale umístit ho už není složité. Zbývá ještě udělat cedule k jamkám a je hotovo. Skórkarty vám může vydat obsluha nedaleké restaurace, pro kterou je přítomnost hřiště dobrá v tom, že sem po hře zajdou lidé na pití nebo na jídlo.

Postavit discgolfové hřiště trvá podstatně kratší dobu než to golfové. Zkušenému designérovi může „stavba“ zabrat zhruba týden. Vybere lokalitu, posoudí možnosti přírody a pak vytyčí jamky. Nicméně vymyslet kvalitní hřiště není jen tak – designérství vyžaduje dobrou znalost hry, strategické myšlení i fantazii.

O discgolfu se v posledních týdnech česká veřejnost mohla dovědět i díky tomu, že v Praze na Chodově bylo otevřeno jedno z prvních discgolfových hřišť v Česku. Už fungující najdeme například ve sportovních areálech ve Špindlerově Mlýně nebo v Koutech nad Desnou, jeden je také v Nučicích u Prahy.

Z golfu si tahle hra vzala i některá specifická pravidla. Udělují se například trestné rány za nehratelný talíř, tedy v situaci, kdy zůstane v překážce výše než dva metry. Talíř je po hodu také možné zvednout až ve chvíli, kdy bylo místo dopadu označeno markerem – neboli markovátkem (talířek o průměru cca 10 cm). Stejně jako v golfu se i tady říká eagle, birdie, par, bogy atd. I zde existuje eso neboli hole-in-one.

Discgolf vznikl v 70. letech 20. století v USA, odtud se také rozšířil do dalších zemí, především západní Evropy. V popularitě se zatím nemůže s golfem měřit, nicméně hrají ho už stovky tisíc lidí, možná milióny. Registrovaných hráčů je zhruba 45 000, mají k dispozici asi 3 000 hřišť. Skoro 90% hřišť je volně přístupných, neplatí se žádné poplatky.

I to je důvod, proč si discgolf získává stále větší popularitu. Je totiž velmi levný – peníze dáte vlastně jen za nákup talíře (pro rekreační hráče stačí přitom jeden). Navíc je tu další výhoda: discgolf se dá hrát i mimo hřiště, stačí si najít kdekoli v parku nebo v lese vhodnou plochu. Určite si vlastní cíle, třeba stromy nebo odpadkový koš. V tomto směru je discgolf téměř úplným protipólem golfu, který je dnes už dost složitým sportem: potřebujete početné vybavení, musíte mít na sobě vhodné oblečení, musíte jet autem na hřiště, platit za hru atd.

Discgolfová jednoduchost také ukazuje, jak kdysi vypadal golf samotný. Byla to také nekomplikovaná hra, kdy se prostě mezi dvěma kolíky vytyčilo odpaliště a hrálo se po louce kamsi k tyčce, která byla zapíchnutá ve vydlabané díře. I dnes také vidíme spoustu nadšenců, kteří se rádi vracejí k téhle prapůvodní podobě golfu: extrémní golf se hraje na sjezdovkách, urban golf zase ve městě. V jednoduchosti je prostě síla. http://www.navzduchu.cz/golf/novinky-zeleneny-baul/g-314-vite-jak-se-hraje-discgolf/

Map of Discgolf Myslivna Cheb