Technikum w zawodzie technik logistyk ZSP im. KZL w Lubaniu

ul. Kopernika 31, Luban, 59-800 ,Poland
Technikum w zawodzie technik logistyk ZSP im. KZL w Lubaniu Technikum w zawodzie technik logistyk ZSP im. KZL w Lubaniu is one of the popular Education located in ul. Kopernika 31 ,Luban listed under Education in Luban ,

Contact Details & Working Hours

More about Technikum w zawodzie technik logistyk ZSP im. KZL w Lubaniu

Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany. Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta. oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem.

Uczniowie w trakcie nauki w technikum logistycznym mają możliwość zdobycia trzech kwalifikacji:

K1 - A. 30. Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania - Niezbędne do uzyskania pierwszej kwalifikacji są umiejętności doboru sposobu zaopatrzenia materiałowego oraz systemów informatycznych do procesu produkcji. Potrzebne są również umiejętności sporządzania dokumentów przepływów produkcyjnych oraz dobór urządzeń do transportowych czynności magazynowych. Uczeń decyduje o doborze kanałów dystrybucji produktów i kontrahentów.

K2 - A. 31. Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych - Niezbędne do uzyskania drugiej kwalifikacji są umiejętności stosowania przepisów prawa związanych z transportem i obrotem handlowym oraz standardy identyfikacji ładunków. Odpowiednie ustalenie ceny usługi transportowej oraz dobór środków technicznych i technologii przeładunkowych w transporcie. Uczeń sporządza dokumentację w języku polskim i obcym.

K3 - A. 32. Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach gospodarczych - Niezbędne do uzyskania trzeciej kwalifikacji są umiejętności rozróżniania zadań poszczególnych jednostek gospodarczych. Organizacja przepływu zasobów informacji oraz przestrzeganie zasad gospodarowania odpadami. Uczeń rozróżnia rodzaje i systemy transportu miejskiego, a także przestrzega zasad logistycznej obsługi imprez masowych.

Uczeń po zdaniu egzaminu zawodowego, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji. Osoba, która zdała egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz posiada poziom wykształcenia wymagany dla danego zawodu, otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

język angielski zawodowy,
przedsiębiorstwo logistyczne w gospodarce rynkowej,
logistyka w procesach produkcji,
zapasy i magazynowanie,
dystrybucja,
procesy transportowe w logistyce,
logistyka w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

pracownia logistyki zaopatrzenia i produkcji,
pracownia planowania produkcji i dystrybucji,
pracownia usług transportowo-spedycyjnych,
pracownia obsługi jednostek zewnętrznych.

Celem kształcenia w zawodzie technik logistyk jest przygotowanie absolwenta do wykonywania następujących zadań zawodowych:

planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw;
zarządzania zapasami,
organizowania prac związanych z gospodarką magazynową,
zarządzania gospodarką odpadami,
planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.

Możliwości zatrudnienia absolwentów

Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp. Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu, spedytorzy, przedstawiciele handlowi, magazynierzy. Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu. Technicy logistycy projektują, organizują i odpowiadają za efektywność działania systemów dystrybucji, transportu i komunikacji. Jako pracownicy średniego szczebla wykonują szereg zadań o charakterze zarówno operacyjnym, jak i kierowniczym. Analiza ofert pracy przedstawianych przez pracodawców wskazuje rosnące zapotrzebowanie na techników logistyków, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta. Stanowiska logistyczne tworzone są w zasadzie w większości przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych.

Map of Technikum w zawodzie technik logistyk ZSP im. KZL w Lubaniu